Tatralandia

FAQ

V často kladených otázkach nájdete množstvo informácií o investovaní do nehnuteľností

Prečo investovať do nehnuteľností, alebo ako zarábajú nehnuteľnosti?

Jednoznačne kvôli celkový výnosu pre investora, ktorý pozostáva z týchto častí:

 • Rast ceny nehnuteľnosti: Cena nehnuteľnosti v čase rastie, pri predaji môže mať väčšiu hodnotu než pri kúpe.
 • Pasívny príjem z nájomného: Záleží od konkrétnej podoby spravovania, no ak sa nehnuteľnosť prenajíma, zvyčajne investičná spoločnosť vypláca investorovi aj podiel z nájomného – najčastejšie na kvartálnej báze.

Navyše niektoré projekty ponúkajú aj takzvané majiteľské benefity. Investor môže na základe nájomnej zmluvy dostať napríklad 4 celoročné aquapassy do akvaparku, lyžiarske skipasy, zľavy v rezorte či majiteľské pobyty zadarmo, ako je to v prípade projektov od najlepsiainvesticia.sk. Podmienky sa však líšia od projektu k projektu, takže je dôležité si vždy preštudovať individuálne projekty.

Ako diverzifikovať riziko uloženia financií?

Diverzifikácia pri investíciách je nevyhnutná. Staré mamy zvykli deťom vravievať „nedávaj všetky vajíčka do jedného košíka“, lebo môžeš prísť naraz o všetko.

Ak máte časť peňazí uložených v akciách, dlhopisoch alebo fondoch a niečo v nehnuteľnostiach, máte nízke riziko strát a vysokú šancu na vyšší zisk.

Podľa čoho si vybrať investičnú nehnuteľnosť?

Investičnou nehnuteľnosťou je prakticky akákoľvek nehnuteľnosť, do ktorej investor vkladá kapitál s vidinou zisku – od obchodného centra až po luxusný apartmán. Pre každý typ investora sa hodí niečo iné, no existuje niekoľko základných kritérií, ktoré treba zohľadniť.

Lokalita je jedným z najdôležitejších aspektov – či už ide o príjmy z nájmu alebo o celkový nárast hodnoty nehnuteľnosti. Je dôležité si vybrať oblasť, kde bude dopyt po prenájme nehnuteľnosti.

Typ nehnuteľnosti je rovnako dôležitý – chaty majú iné plusy a mínusy než apartmány. Typ nehnuteľnosti je dôležité si vybrať tak, aby spĺňal investičné ciele, vylepšoval celkovú diverzifikáciu portfólia a zohľadňoval potreby investora.

Správa a riadenie nehnuteľnosti určujú, aké sumy sú skryté v poplatkoch či ako často je investorovi vyplácaný výnos. Pri určitých nehnuteľnostiach treba prispievať do fondu opráv, pri iných zase všetko sama spravuje vyťažovacia spoločnosť.

Podrobný výber je kľúčový, viaceré investičné projekty zvyčajne ešte ponúkajú na výber aj niekoľko rôznych investičných programov (garantovaný výnos, plávajúci výnos, kombinovaný výnos), z ktorých je možné vybrať si.

Čo je garantovaný výnos, plávajúci výnos a kombinovaný výnos?
 • Garantovaný výnos: Nehnuteľnosť sa prenajme za fixnú čiastku, vyplácanú každý mesiac, kvartál alebo rok – spravidla je to okolo 5 % až 6 %. Zaujímavé je to najmä pre konzervatívnych investorov, ktorí nechcú reflektovať aktuálny stav trhu a zaujíma ich stabilný výnos.
 • Plávajúci výnos: Nehnuteľnosť sa prenajíma a investor dostáva podiel z tržieb. Podľa RK SPIRIT sa v projektoch vypláca majiteľovi 60 % až 65 % z prenájmu (odrátavajú sa ešte poplatky za energie a správu), čo predstavuje 6 % až 12 % ročne z kúpnej ceny investičnej nehnuteľnosti. Zaujímavé pre menej konzervatívnych investorov, ktorým nevadí, ak výnos klesne aj na veľmi nízku hodnotu, ale naopak zhora nie je ničím obmedzený.
 • Kombinovaný výnos: V podstate plávajúci výnos, ktorý ale nikdy neklesne pod garantovanú hladinu. Napríklad plávajúci výnos vo výške 55 % z tržby, ktorý nikdy neklesne pod 3 % z kúpnej ceny nehnuteľnosti ročne.
Na akú dlhú dobu mám zabezpečený výnos a čo potom ďalej?

Investor zvyčajne podpisuje nájomnú zmluvu so správcom/vyťažovateľom na 5 rokov až 10 rokov s opciou na ďalšie obdobie, alebo na neurčito s výpovednou dobou 6 mesiacov až 1 rok.

Po ukončení platnosti nájomnej zmluvy má majiteľ/investor niekoľko možností:

 • so správcom nehnuteľnosti sa dohodne na predĺžení výnosového programu, teda opäť na garantovanom výnose alebo plávajúcom výnose – správca investorovi napríklad ponúkne určité fixné nájomné alebo plávajúce nájomné z reálnych tržieb,
 • nehnuteľnosť predá,
 • bude si ju užívať/vyťažovať sám
Mám investičnú nehnuteľnosť zapísanú na liste vlastníctva?

Áno. Investor investuje plnú cenu nehnuteľnosti, ktorú následne správca nehnuteľností postaví. Nehnuteľnosť po vyplatení kúpnej ceny, kolaudácii a zapísaní do katastra patrí investorovi. Na základe nájomnej zmluvy správca/vyťažovateľ väčšinu roka nehnuteľnosť prenajíma, z čoho sa následne generuje výnos pre investora.

Kedy môžem predať investičnú nehnuteľnosť a na koho sa môžem obrátiť?

Dôležité je vedieť, že investičnú nehnuteľnosť môže majiteľ kedykoľvek predať, aj vtedy keď má podpísanú platnú nájomnú zmluvu so správcom. Nový kupujúci totiž pristúpi kúpou automaticky k už existujúcej nájomnej zmluve. V prípade predaja, sa môžete obrátiť na sprostredkovateľa na našu REALITNÚ KANCELÁRIU RK SPIRIT, ktorá Vám odborne pomôže s predajom Vašej investičnej nehnuteľnosti za trhovú cenu.

Je možné financovať investičnú nehnuteľnosť úverom?

V prípade, že je nehnuteľnosť ešte vo výstavbe, nie je možné ju založiť v prospech financujúcej banky, lebo nie je skolaudovaná. Je ale tu možnosť, ktorú využíva čoraz viac investorov, založiť inú, ideálne rezidenčnú nehnuteľnosť, ktorú investor vlastní (byt, rodinný dom) a peniaze z nej použiť na kúpu investičnej nehnuteľnosti.

Ak je investičná nehnuteľnosť už skolaudovaná, je možné ju založiť v prospech financujúcej banky a banka individuálne posúdi, akú výšku refinancuje. Zvyčajne je to 50% z hodnoty nehnuteľnosti zo znaleckého posudku alebo z kúpnej ceny.

Máte záujem o konkrétnu nehnuteľnosť? Napíšte nám

Prosím, vyplňte tento jednoduchý kontaktný formulár a my vás budeme kontaktovať čo najskôr.

  Potrebujete poradiť?

  Kontaktujte Nás, my Vám zavoláme.

  Kontakt